למה טמפרטורת הגוף עולה? באיזה אזור בגוף כדאי למדוד חום?

טמפרטורת גוף תקינה של האדם נעה בין 36.5 מעלות לבין 37 מעלות על ידי מדידה במדחום רגיל שנעשית דרך הפה. במידה ובודקים חום בפי הטבעת, שם המצב קצת שונה ואף מדוייק יותר לכן, חום מעל 38 שנבדק בפי הטבעת, מעיד על חום גוף גבוה ולא תקין. טמפרטורת גוף מעל 38, יכולה להעיד על שפעת או חולי ויש צורך בטיפול. כאשר טמפרטורת הגוף מתחת ל35, ישנו חשש להיפותרמיה, שגם כאן, במקרה כזה כדאי להיוועץ עם רופא ולבדוק את הבעיה. עליית חום הגוף הינה סימן מרכזי לחולי בפרט לזיהומים ושפעות. למה הגוף שלנו מייצר חום? מהו האזור למדידת חום המדוייק ביותר? האם שימוש במכשיר למדידת חום דרך אינפרא אדום מסוכן?

למה נוצר חום גוף גבוה?

טמפרטורה גבוהה בגוף הינה חוויה לא נעימה שבה מרגישים חוסר נוחות ויכולים להרגיש אף צמרמורת ועייפות. ככל שחום הגוף עולה, כך מרגישים יותר ויותר חוסר נוחות. אך למעשה, חום גוף גבוה (מעל 37.5 בפה ומעל 38 בפי הטבעת) הינו תגובת הגנה של הגוף למחלה זיהומית וניסיון שלו להגן על עצמו ולצמצם את מספר החיידקים והוירוסים על ידי העלאת הטמפרטורה של הגוף. מערכת החיסון מפרישה “פירוגנים אנדוגניים” שהם מולקולות שמנסים להחזיר את הטמפרטורה הנורמלית לגוף. בזמן הזה, חום הגוף יורד ולכן אנו מרגישים קור. 

האם מדחום ללא מגע הפועל באמצעות אינפרא אדום הינו מסוכן?

עם השנים, ניתן לראות התקדמות טכנולוגית עצומה במכשור הרפואי שנועד למרפאות או לשימוש ביתי. והתקמדות עצומה בכל מה שקשור לנוחות, מהירות ודיוק. ציוד סיעודי מתקדם, הינו חלק מהמכשור הנחוץ ביותר עבור אנשי הגיל השלישי ולסיוע בחייהם היומיומיים ואף ויכול להפוך את חייהם לנוחים יותר תודות לטכנולוגיות.

מדחום ללא מגע על ידי אינפרא אדום לא מהווה סכנה לאדם שמודד את חום גופו מכיוון שאינו פולט קרינה לעבר הגוף והראש. למעשה, המד חום חש את החום שיוצא מהגוף ובכך מודד אותו. במקרים מסויימים, הוא גם מהווה יתרון כמו שמירה על מרחק מהחולה, מדידת חום תוך זמן קצר ועוד. כאשר מודדים חום בבית על ידי מד חום רגיל, מומלץ להימנע משתייה חמה או קרה לפני הבדיקה, על מנת לצמצם שיבושים. כאשר מדובר בילדים, חוסר הדיוק יכול להתבטא עוד יותר. שימשו במכשיר למדידת חום ללא מגע יכול להקל על התהליך.

מהו האזור למדידת חום המדוייק ביותר?

מדידת חום בגוף בצורה המדויקת ביותר הינה דרך פי הטבעת. כן, זה לא הכי נעים, אבל זאת האמת. רוב הבדיקות חום המתבצעות דרך פי הטבעת, מתבצעות בבתי חולים כאשר האדם מאושפז ולכן זוהי שיטה שימושית למעקב מדוייק יותר כאשר יש חשש לשפעת וכאשר הרופאים רוצים לבדוק זאת בצורה המדוייקת ביותר. אך בבית, זהו לא מצב תמיד אידיאלי למדידת חום ובבית אנשים מבצעים בדיקה דרך הפה, אוזן, או המצח.

מאמר זה אינו בא לאבחן, לטפל, לרפא או למנוע מחלה כלשהי. בכל מקרה של בעיה רפואית, יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

Leave a Reply